עיצוב גינה

עיצוב גינה

עיצוב גינות הוא האומנות והתהליך של עיצוב ויצירת תוכניות לפריסה, שתילה ובנייה של גינות, עיצוב גינה עשוי להיעשות על ידי בעל הגינה בעצמו, או על ידי אנשי מקצוע בעלי רמות ניסיון ומומחיות שונות, לרוב מעצבי הגנים המקצועיים יש הכשרה מסוימת בתחום הגננות, המדע והאומנות של גידול צמחים.

מעצבי גינות מקצועיים הם גם אדריכלי נוף, רמת הכשרה פורמלית יותר הדורשת בדרך כלל תואר מתקדם, כמה מעצבי גינות מקצועיים הם גננות, שזה תחום שונה מאוד ששם דגש על טיפול ותחזוקת צמחים ולא עיצוב.

עיצוב גינות יכול להיות מיושם בגינון סביב בתים, מבני ציבור, פארקים, עסקים, קמפוסים ואזורים אחרים, לעתים משתמשים בו בתכנון עירוני כדי להחיות או לירוק שכונות עירוניות, עיצוב גינות יכול להתבצע גם עבור גינות פרטיות שאינן פתוחות לציבור.

ישנם סגנונות רבים ושונים של עיצוב גינות, והסגנון המתאים עבורכם יהיה תלוי בהעדפות האישיות שלכם, באקלים בו אתם גרים, בסוג הצמחים שאתם רוצים לגדל וכמות השטח העומד לרשותכם. כמה סגנונות נפוצים כוללים גני קוטג' אנגליים, גני זן יפניים, גנים ים תיכוניים.

לא משנה באיזה סגנון תבחרו, ישנם כמה עקרונות בסיסיים של עיצוב גינות שכל הגנים המוצלחים חולקים, אלה כוללים שימוש בחומר צמחי המתאים לאקלים שלכם, בחירת צמחים שישגשגו בתנאים שתוכלו לספק השבת הגינה במיקום שמקבל את הכמות הנכונה של אור שמש ומים ומתן ניקוז נאות.

גינה מעוצבת יהיה תענוג להסתכל עליה ולהשתמש בה, בין אם אתם מגדלים פרחים, ירקות או שניהם, זה גם יהיה קל יותר לתחזוקה, יחסוך זמן ומאמץ בטווח הארוך.

עיצוב והקמת גינות

עיצוב והקמת גינות הוא תהליך ארוך טווח ולכן חשוב לבחור צמחים שיתאימו לגודל ולמיקום האולטימטיבי של הגינה, הצעד הראשון הוא להכין רשימה של הצמחים שברצונכם לגדל, ולחקור את הצרכים שלהם מבחינת אור השמש, המים וסוג האדמה.

בעת עיצוב הגינה, זכרו כי לצמחים שונים יש הרגלי צמיחה שונים, חלק מהצמחים מתפשטים במהירות וצריך לרסן אותם, בעוד שאחרים גדלים לאט יותר וניתן לתת להם למלא חלל ריק. הקפידו להשאיר מספיק מקום בין הצמחים לזרימת אוויר ולחדירת אור, וחשבו כמה גבוה הם יגדלו בסופו של דבר בבחירת מקומות השתילה.

איך מעצבים גינה?

ישנן דרכים רבות ושונות לעצב גינה, והשיטה הטובה ביותר תהיה תלויה בגודל ובצורה של החלל שלכם, כמו גם בהעדפותיך האישיות, גישה נפוצה היא לחלק את החלל לרבעים או לאזורים, כאשר כל רבע מכיל צמחים בעלי צרכים דומים מבחינת אור השמש, המים וסוג הקרקע, זה יכול להקל לספק לכל צמח את התנאים הדרושים לו כדי לשגשג.

גישה נוספת היא לעצב את הגינה סביב סדרה של שבילים, זה יכול ליצור מראה מגובש יותר, ולהקל על התניידות בגינה מבלי לרמוס צמחים, אתם יכולים גם להשתמש בשבילים כדי לחלק את הגינה לאזורים מובחנים, כגון פינת ישיבה, משטח ירק וגינת חיתוך.

בכל גישה שתבחרו, הקפידו להשאיר מספיק מקום בין הצמחים לזרימת אוויר וחדירת אור, קחו בחשבון כמה גבוה הם יגדלו בסופו של דבר בבחירת מקומות השתילה.

טיפים שנותן מעצב גינה מכל הסוגים בסירטון הבא:


איך עושים גינה יפה?

אין תשובה אחת נכונה לשאלה זו, מכיוון שיופי הוא סובייקטיבי. עם זאת, ישנם כמה עקרונות בסיסיים של עיצוב גינה שיכולים לעזור לכם ליצור חלל נעים לעין, אלה כוללים שימוש בחומר צמחי המתאים לאקלים שלכם, בחירת צמחים שישגשגו בתנאים שתוכלו לספק, השבת הגינה במיקום שמקבל את הכמות הנכונה של אור שמש ומים ומתן ניקוז נאות.

בנוסף, שקול להוסיף תכונות כגון בריכות, פסלים או שבילי אבן כדי להוסיף עניין ומרקם לגינה הקפידו לבחור ערכת צבעים שאתם מוצאים מושכים, על ידי ביצוע טיפים אלה, אתם יכולים ליצור חלל שהוא גם יפה וגם פונקציונלי.

מה קראנו עד עכשיו?

לקבלת הצעת מחיר השאירו פרטים