גיזום עצי פרי

גיזום עצי פרי הדר

גיזום עצי פרי הוא חלק חשוב בתחזוקתם זה עוזר לעודד צמיחה חדשה ויכול גם למנוע בעיות כמו מזיקים ומחלות.

יש לזכור כמה דברים בעת גיזום עצי פרי, ראשית חשוב לבחור את התקופה הנכונה בשנה, גיזום מוקדם מדי או מאוחר מדי בעונה עלול לפגוע בעץ, שנית תצטרכו להשתמש בכלים המתאימים, מזמר גיזום חד הוא חובה, וייתכן שתצטרכו גם סולם אם העץ גבוה.

לבסוף, הקפידו לעקוב אחר הוראות הגיזום הספציפיות עבור סוג עץ הפרי שלכם לכל זן דרישות ייחודיות משלו. עם קצת טיפול ותשומת לב, עצי הפרי שלכם ישגשגו במשך שנים רבות.

גיזום עצי פרי הדר

גיזום עצי פרי הדר חיוני לייצור פירות איכותיים, המטרות העיקריות של גיזום הן לקדם צמיחה חזקה, לעודד פרי, ולשמור על בריאות העץ, גיזום נכון גם מקל על הקטיף ועוזר לשמור על ניהול העץ.

יש לזכור כמה דברים בעת גיזום עצי הדר, ראשית השתמשו תמיד בכלי גיזום נקיים וחדים, שנית הקפידו להסיר את כל הענפים חולים או מתים, לבסוף הימנעו מגיזום יתר, שכן הדבר עלול לפגוע בעץ.

בעת גיזום לצמיחה חזקה, התמקדו בהסרת כל ענפים חלשים או חוצים, כמו כן דללו אזורי צמיחה צפופים כדי לאפשר לאור ולאוויר להגיע לכל חלקי העץ בעת גיזום לייצור פירות.

יש לגזום עצי הדר בריאים על בסיס קבוע, תדירות הגזם תלויה בסוג העץ ובמטרות הספציפיות שלכם, עם זאת יש לגזום את רוב עצי ההדר לפחות פעם בשנה.

גיזום פרי הדר חיוני לייצור פרי טוב המטרות העיקריות של גיזום הן לקדם צמיחה חזקה, לעודד פרי, ולשמור על בריאות העץ, גיזום נכון גם מקל על הקטיף ועוזר לשמור על ניהול העץ.

יש לגזום עצי הדר בריאים על בסיס קבוע, תדירות הגזם תלויה בסוג העץ ובמטרות הספציפיות שלכם עם זאת יש לגזום את רוב עצי ההדר לפחות פעם בשנה.

גיזום פרי הדר

גיזום פרי הדר צריך להיעשות בסוף החורף או בתחילת האביב לפני תחילת צמיחה חדשה, ניתן לגזום עצים בעבודת יד באמצעות מזמרה חדה, או באמצעות גזם ממונע, עבור עצים גדולים, עדיף להזמין גוזם עצים מקצועי.

בעת גיזום שאפו להסיר כשליש מהגידול בשנה הקודמת זה יעודד צמיחה חדשה ויעזור למנוע מהעץ להיות גדול מדי, התחילו בהסרת כל ענפים מתים או חולים, ואז גזרי בחזרה את הענפים הנותרים לאורך הרצוי. הקפידו לבצע חתכים נקיים בזווית של 45 מעלות (הנקודה שבה העלים מתחברים לענף).

גיזום הוא חלק חשוב בטיפול בעצי פרי, אך חשוב גם לדשן ולהשקות באופן קבוע ולהגן על העצים מפני מזיקים ומחלות עם טיפול נאות עצי הפרי שלכם יפיקו יבול שופע במשך שנים רבות.

מהו הזמן הטוב ביותר לגזום עצי פרי?

יש כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון כשמחליטים מתי לגזום את עץ הפרי שלכם, ראשית אתם צריכים לדעת איזה סוג של עץ פרי יש לכם, סוגים שונים של עצי פרי דורשים לוחות זמנים שונים לגיזום, לדוגמה עצי תפוח ואגס יש לגזום בסוף החורף או בתחילת האביב, בעוד עצי אפרסק ונקטרינה יש לגזום בסוף הקיץ או בתחילת הסתיו.

דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא גיל העץ, עצי פרי צעירים יותר ידרשו גיזום תכופים יותר מאשר עצים מבוגרים. הסיבה לכך היא שעצים צעירים יותר עדיין גדלים ומפתחים את צורתם, ולכן יש לגזום אותם לעתים קרובות יותר כדי לעודד צמיחה נכונה, עצי פרי מבוגרים לעומת זאת צריכים לגזום רק כל כמה שנים כדי להסיר ענפים מתים או חולים.

לא משנה איזה סוג של עץ פרי יש לכם, חשוב לגזום אותו באופן קבוע כדי לקדם צמיחה בריאה וייצור פירות שופע. על ידי ביצוע העצות האלה, אתם יכולים להבטיח שעצי הפרי שלכם ישגשגו במשך שנים רבות.

גיזום עצי הדר צעירים

כאשר גוזמים עצי הדר צעירים, המטרה היא ליצור מסגרת חזקה של ענפים. לשם כך, בחרו 3-5 ענפים עיקריים (הנקראים ענפי פיגום) והסירו את כל שאר היורים הצומחים מהגזע, ענפי פיגום אלה צריכים להיות מרווחים באופן שווה סביב הגזע ולהצביע לכיוונים שונים הם גם צריכים להיות במרחק של לפחות 30 ס"מ אחד מהשני.

לאחר שבחרתם את ענפי הפיגום שלכם, חתכו את כל יריות הצד שצומחות מהם לכ-15 ס"מ.

ככל שהעץ גדל, המשך להסיר את כל היצרים שצומחים בכיוון הלא נכון או חוצים על פני ענפים אחרים כדאי גם להסיר כל עץ חלש או חולה.

גיזום עצי הדר בוגרים

עצי הדר בוגרים אינם זקוקים לגיזום רב כמו עצים צעירים המטרה העיקרית היא להסיר כל עץ מת, חולה או פגום. כדאי גם להסיר את כל הענפים שמתחככים זה בזה או חוצים זה את זה.

דילול חופתו של עץ הדר בוגר יעודד ייצור פירות ויסייע במניעת מחלות פטרייתיות, כדי לעשות זאת תגזמו ענפים באופן סלקטיבי לאורך העץ.

בעת גיזום עצי הדר, השתמשו תמיד בכלי גיזום נקיים וחדים זה יעזור למנוע התפשטות של מחלות.

מה קראנו עד עכשיו?

לקבלת הצעת מחיר השאירו פרטים